Yağmur İş Merkezi No:26/6 Karşıyaka, İzmir
0533 266 90 46
0539 646 90 00

AnasayfaÇatı İzolasyonu

Çatı İzolasyonu

Kemal Altıntaş İnşaat Malzemeleri

Yalnızca son katları ilgilendiriyor gibi görünse de, çatının aşağıda kalan yaşam alanlarının tavanlarında ısı kaybını önlemek için çatı alanının yalıtımının sağlanması, binanın genel sağlığı için çok önemlidir. Yalıtımı olan binaların yüzey izolasyonlarının dayanıklı olması için, sağlam bir çatının olması gerekir. İyi monte edilmiş bir çatının yalıtımının uygun şekilde yapılmış olmalıdır.

Çatı izolasyonu yönetmeliklerine göre, çatı kullanılmayan bir alan ise, çatı izolasyonu, yalıtım tavana yerleştirilir. Çatı katı yaşam alanı olarak kullanılacak ise, izolasyon çatı eğimine uygun, yani kirişlerin arasında ve üzerinde uzanacak şekilde olmalıdır. Düz bir çatınız varsa ise çatı izolasyonu, mevcut çatı üzerine çatı izolasyonu harici olarak uygulanabilir ve su geçirmez bir çatı kaplaması ile kaplanabilir.

Çatının türüne göre yalıtım malzemesinin türü de değişmektedir. Çatıya göre üretilen malzemeler kullanılması, çatıdan aşağıya su gitmemesi, ses geçirmemesi ve ısı yalıtılıyor olmasıdır. Çatının izole edilmesi, yangın ihtimalini de asgariye indirmiş olmaktır.