Doğal Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Doğal yapı malzemeler günümüzde eskisi kadar sık kullanılmamaktadır. İşlevini yitirmese de yapay yapı malzemelerinin sağlamlığı, yapay malzemelerini tercih etmeyi daha kullanılabilir kılmıştır. Doğal yapı malzemeleri, yani doğada bulunan çeşitli yapı malzemeleri, günümüze biraz kullanım dışı kalmış olsa da işlevselliğini kesinlikle yitirmemiştir. Bunun yanında doğal yapı malzemelerinin üretim ve taşıma anlamlarında da her yönden kolaylıkları mevcuttur. En yaygın olarak kullanılan doğal yapı malzemeleri arasında; ahşap, toprak, kum, taş, kil, bambu, kerpiç, saman gibi içlerinde yüzyıllardır sık sık kullanılan malzemelerin olduğu birçok çeşit bulunmaktadır.

Doğal yapı malzemelerinin tercihinde en önemli nokta ise ekolojik avantaj sağlamasıdır. Doğal yapı malzemeleri çevreye minimum düzeyde daha az zarar veren ve üretim ya da yapım aşamasında enerji kaybını da minimuma indiren yapı malzemeleri olarak tanımlanabilmektedir. Doğal yapı malzemeleri geçmişten günümüze kadar birçok alanda sık sık tercih edilmektedir. Örnek olarak doğal yapı taşı, yapıların temeli, zemini, çatısı ve duvarlarında çoğunlukla ve sık sık tercih edilmektedir. Ağaçtan elde edilerek yapılan ahşaplar ise, pencere doğramaları, yer döşemeleri, kapı, merdiven gibi birçok çeşitli alanda tercih edilmektedir. Kerpiçler ise günümüzde kullanımına devam edilen ve bilinen en eski yapı malzemelerinden biri olup, hala bazı bölgelerde de tuğla yerine inşaat sürecinde sık sık kullanılmaktadır.

Yapay Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Yapay yapı malzemeleri günümüzde en çok kullanılan yapı malzemesi olarak bilinir. Yapay yapı malzemelerinin daha kolay temin edilebilmesi bu malzemeyi daha çok kullanılır hale getirmiştir. Doğal kaynaklardan yararlanılarak, insanların bu doğal kaynaklardan çıkan malzemeleri daha kullanışlı ve güçlü hale getirebilmesi için işlediği malzemelere yapay yapı malzemeleri denilmektedir. Yapay yapı malzemelerinin, uzun ömürlü oluşu, dirençli oluşu gibi çeşitli özellikleri bakımından doğal malzemelere göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yapay yapı malzemeleri maliyeti doğal yapı malzemelerine göre çok daha ucuzdur.

Ucuz olması ile birlikte sağlamlık açısından da kullanım kolaylığı sağlayan yapay yapı malzemeleri sık sık tercih edilir. İnşaat sektöründe de en çok kullanılan yapı malzemeler yapay yapı malzemeleri olarak bilinmektedir. En çok kullanılan yapay yapı malzemesi arasında; boya, seramik, tuğla, plastik, yalıtım malzemesi, alçı, boru, beton gibi birçok çeşitli ürün yer almaktadır. Yapay yapı malzemesi genellikle, çatı zemin kaplamaları, dış cephe kaplaması gibi yerlerde kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün genişlemesinde bu malzemeyi kullanmanın etkisi çok büyüktür. Günümüzde, dayanıklı ev yapılabilmesi için yapay yapı malzemelerinden yardım almaktayız.